Δευτέρα 21 Μαΐου 2018

Β’ ΕΘΝΙΚΗ- Ίκαροι: Χειρότερα δεν γινόταν!!!… δίκαια η Καβάλα τον τίτλο και την άνοδο στην Α2!

Η ομάδα της Καβάλας, ήταν ανώτερη των Ικάρων στο πιο κρίσιμο ματς της σεζόν στο ΔΑΚ Σερρών και επιβλήθηκε των «κυανοκίτρινων» δίκαια στο παρκέ με σκορ 63-51.

Η Σερραϊκή ομάδα δεν μπήκε ποτέ στο πνεύμα του αγώνα, «πνίγηκε» από το υπερβολικό άγχος, με το τεχνικό επιτελείο και τους παίκτες να χάνουν την μάχη από τους «γείτονες».
Πρωταθλητής σίγουρα ο κόσμος των Σερρών, που κατέκλυσε το απόγευμα της Κυριακής (20/5) το κλειστό της Κοιλάδας των Αγίων Αναργύρων και στήριξε με το παραπάνω, τις προσπάθειες των παικτών.
Δυναμική ήταν και η παρουσία της Καβάλας στην εξέδρα που ενίσχυαν με συνθήματα την ομάδα τους και στο τέλος πανηγύρισαν τον τίτλο του Πρωταθλητή.
Κάποιες λεκτικές αψιμαχίες, με φίλους των Ικάρων, έμειναν εκεί, χάρη στην παρέμβαση των ψυχρεμοτέρων από τις δύο πλευρές.

Αξια συγχαρητηρίων η διοίκηση των Ικάρων που φρόντισε για την ασφαλή διεξαγωγή του παιχνιδιού, ενώ παρ’όλο τον κόσμο που κατέκλυσε το Κλειστό γυμναστήριο, όλα κύλησαν ομαλά.

Η 4η θέση της τελικής κατάταξης, οδηγεί τους Ικάρους σε αγώνα μπαράζ με τον Τρίτωνα, που υπό προϋποθέσεις δίνει άνοδο στην Α2.

Ο ΑΓΩΝΑΣ:

Οι δύο ομάδες μπήκαν στο παρκέ με περίσσιο άγχος, καθώς διακυβεύονταν πολλά στο ματς με αποτέλεσμα η διακύμανση του σκορ να πηγαίνει πόντο-πόντο. Οι Ίκαροι προηγήθηκαν με 6-4, η Καβάλα απάντησε ισοφαρίζοντας σε 10-10, με τους Σερραίους να παίρνουν εκ νέου το προβάδισμα(12-10), ωστόσο ένα ξέσπασμα της «ένωσης» στο τελευταίο λεπτό με ένα επιμέρους σκορ 1-7, από ένα τρίποντο του Αθανασιάδη και δύο δίποντα του Μιχαλόγλου έγειραν την πλάστιγγα υπέρ τους και το δεκάλεπτο τελείωσε με 15-19.
Οι Σερραίοι είχαν αρκετά αποτυχημένα σουτ από το τρίποντο, με τον Γκάτζια σε τρεις περιπτώσεις και τον Φώτογλου σε μία να μην βρίσκουν στόχο, ενώ σίγουρη λύση αποτέλεσε ο Γιάννης Κακιούζης όταν η μπάλα πήγαινε κάτω από το καλάθι.

Το 2ο δεκάλεπτο ξεκίνησε στο ίδιο τέμπο… άγχους

Οι δύο ομάδες, με εκατέρωθεν άστοχα σουτ και τα καλάθια να έρχονται μόνο κάτω από τις ρακέτες. Οι Ίκαροι έβρισκαν συνεχώς πόντους από τους Κακιούζη και Θολιώτη που ήταν ασταμάτητοι από το ζωγραφιστό, ενώ η Καβάλα έβρισκε λύσεις από τον Αμερικανό Ερεβμπενάγκι.
Αυτά στο πρώτο 5λεπτο, καθώς στην συνέχεια και μέχρι το 8΄ οι φιλοξενούμενοι βρήκαν ρυθμό στο σκοράρισμα και παίρνοντας σε αρκετές περιπτώσεις και δεύτερες επιθέσεις μαζεύοντας περισσότερα επιθετικά ριμπάουντ προηγήθηκαν και με +9, την ώρα που η αστοχία για τους Ικάρους από τα 6.75 συνεχιζόταν.
Βέβαια την ύστατη στιγμή και λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου ο Γκάτζιας με δύο τρίποντα, εκ των οποίων το ένα buzzer beater, μάζεψε την διαφορά στο -4, 29-33 και έδωσε δικαίωμα αισιοδοξίας στους “κυανοκίτρινους”.

Πιο ψυχωμένη η Καβάλα στο 3ο δεκάλεπτο

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και αντί οι Ίκαροι να μπούν με κεκτημένη ταχύτητα από το φινάλε του προηγούμενου δεκαλέπτου, είδαν την Καβάλα να μπαίνει πιο ψυχωμένα.

Με εξαίρεση ένα γρήγορο καλάθι που έφερε το σκορ στο 31-33, οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι και έχοντας σε εξαιρετική ημέρα τους Ερεμπενάζιε και Καπινιάρη στην οργάνωση και τους Χονδρόπουλο, Κούμλελη, στο σκοράρισμα, έφτασαν την διαφορά μέχρι και το +14(37-51), δείχνοντας αποφασισμένοι για το “διπλό”, την ώρα που οι Σερραίοι δεν διάβαζαν καλά τα κενά της άμυνας και η μπάλα δεν έφτανε πότε στον Κακιούζη ή όταν συνέβαινε αυτό γινόταν με λάθος τρόπο… έτσι συνέχισαν σε υποτονικό ρυθμό και απλά με κάποιες βολές ροκάνισαν την διαφορά, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 40-53.

Στην τελευταία περίοδο δεν άλλαξε κάτι.

Ο Στέργιος Ποργιόπουλος και οι συνεργάτες του δεν μπόρεσαν να αλλάξουν τον ρυθμό του αγώνα, ενώ οι παίκτες έδειχναν ανήμποροι να επιστρέψουν στο ματς, παρά το γεγονός ότι έπαιξαν σκληρή άμυνα και μείωσαν δύο φορές την διαφορά μέχρι το -9(48-57).
Η Καβάλα στο φινάλε αφού δεν δέχτηκε καλάθια, έβαλε τα δικά της, κράτησε την διαφορά και στο φινάλε πανηγύρισε την σπουδαία και δίκαιη νίκη.