Δευτέρα 16 Ιουλίου 2018

Ψάλτης από «ασήμι» στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Στίβου!!!

Συνεχίστηκαν οι επιτυχίες των Σερραίων αθλητών την δεύτερη ημέρα του Πανελληνίου Πρωταθλήματος στίβου ανδρών/γυναικών που διεξήχθη στο Πανπελοποννησιακό στάδιο στην Πάτρα το Σαββατοκυριακο (14/15-7).

Την Κυριακή 15/7 ήταν η σειρά του Δημήτρη Ψάλτη (ΟΦΚΑ) να ανέβει στο βάθρο των νικητών (μετά το χάλκινο της Θεοδώρας Αραμπατζή (ΓΣ Σέρρες’93) στο ακόντιο την πρωτη μερα των αγώνων). Ο 23 χρονος αθλητής του ΟΦΚΑ έδειξε από το πρωί της Κυριακής τις διαθέσεις του, αφού τερμάτισε πρώτος στην προκριματική σειρά των 400μ με εμπόδια, με χρόνο 55’’.45 (και δεύτερο καλύτερο στη γενικη σειρά).
Το απόγευμα στον τελικό του αγωνίσματος ο Δημήτρης Ψάλτης πιστοποίησε την καλή φόρμα που διανύει και κάνοντας χρόνο 53’’.68 τερμάτισε στη δεύτερη θέση κατακτώντας το ασημένιο μετάλλιο. (Πρώτος ο Νάκος Κωνσταντίνος  (ΓΣ Τρικάλων) με χρόνο 51’’.78 και τρίτος ο Δούμπας Αλέξανδρος (ΔΟΞΑ ΠΕΡΔΙΚΚΑΣ) με χρόνο 54’’09)

Μέσα στην οχτάδα

Στα υπόλοιπα αγωνίσματα είχαμε τον Μιχάλη Γεννίκη (ΟΦΚΑ) να κατακτά  την 6η θέση στη Δισκοβολία και την Ραφαηλία Γρηγοριάδου (ΟΦΚΑ)την 8η θέση στον τελικό της σφυροβόλιας.
Αναλυτικά οι επιδόσεις των σερραίων αθλητών και αθλητριών την δεύτερη ημέρα του Πανελληνίου Πρωταθλήματος στίβου ήταν: